  • MPN: AC251-035-01
  • Weight: 1.26kg
  • Dimensions: 168.00mm x 440.00mm x 440.00mm
  • SKU: AC251-035-01
  • UPC: 6009515859312
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 251 -01
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-035-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 tips and 2 gaskets
Applications
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
Advantages of a Dial Bore Gauge
Usage Procedure
Technical Specifications
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..