  • MPN: TCMG8100
  • Weight: 0.21kg
  • Dimensions: 98.00mm x 128.00mm x 128.00mm
  • SKU: TCMG8100
  • UPC: 6009515867751
For 30 or more items, click to quote
VICE JAWS MAGNETIC ALUM. 100MM X 32MM 2PC PRISM FACE
Write a review
Bad Good
Features
  • 100 mm width × 32 mm face height suits most standard vise jaws in metal-work setups.
  • Aluminium body with magnetic base lightweight yet strong—easy to install and reposition.
  • Prism-face geometry enables angled or flat clamping of round and irregular workpieces.
  • 2-piece set allows left and right jaw replacement or multi-jaw use in one setup.
  • Compact size perfect for workshop, lab or mobile fab-unit use where space is tight.
Benefits
  • Faster setup: magnetic mounting cuts down time switching jaws or adding fixtures.
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
Pro Tip
  • Mark the magnetic jaws as “100mm ×32 prism” and store in your tool-cabinet next to your conventional vice jaws. This way when you switch between standard and magnetic jaws your operators will grab the correct set quickly.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCMG8100
Product TypeVice jaws – magnetic aluminium, prism face, 2-piece set
Jaw Width100 mm
Face Height32 mm
MaterialAluminium with magnetic base
Jaw StylePrism face (90°, 45°, flat clamping)
Set Contents2 pieces (left + right jaws)
ApplicationMagnetic clamping in vises, machining, inspection and fabrication
Safety
  • Wear appropriate eye, ear and dust protection when machining or grinding parts held in the vise.
TORK CRAFT Vice Jaws Magnetic Alum. 200mm X 32mm 2pc Prism Face
-22 %
VICE JAWS MAGNETIC ALUM. 200MM X 32MM 2PC PRISM FACE....
R 199.81 R 255.00
Ex VAT:R 173.75
TORK CRAFT Vice Jaws Magnetic Alum. 200mm X 32mm 2pc Rubber Face
-22 %
VICE JAWS MAGNETIC ALUM. 200MM X 32MM 2PC RUBBER FACE....