  • MPN: TCITX05006C
  • Weight: 0.05kg
  • Dimensions: 130.00mm x 50.00mm x 5.00mm
  • SKU: TCITX05006C
  • UPC: 6009515886455
For 30 or more items, click to quote
Torx Impact Power Bit - 2/Card
Size: TX6
Length: 50mm
Torque limit (Nm): 0.9
Application:
  • For driving screws when using an impact driver or in high torque applications.
  • Construction
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Portable and handy.
  • Extended life time compared to standard insert bits and bit holders.
  • Precision tip for better fitment which reduces stripping and increases durability.
  • Torsion zone absorbs impact force and high torque output.
  • Black phosphate coating resists corrosion and increases bit life.
  • 1/4" hex shank which is compatible with most power tools.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Carded
Material S2 Steel
Size TX6
Length 50mm
Torque limit (Nm) 0.9
Torx Impact Insert Bit - 2/Card Size: TX6 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.9 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool desig..
R 36.00
Ex VAT:R 31.30
Torx Impact Insert Bit - 2/Card Size: TX4 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.37 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool desi..
R 36.00
Ex VAT:R 31.30
Torx Impact Insert Bit - Bulk Size: TX5 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.5 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool designe..
Ex VAT:R 8.70
Torx Impact Insert Bit - Bulk Size: TX6 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.9 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool designe..
Ex VAT:R 8.70
Torx Impact Insert Bit - Bulk Size: TX4 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.37 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool design..
Torx Impact Insert Bit - 2/Card Size: TX5 Length: 25mm Torque limit (Nm): 0.5 A Torx Impact Insert Bit is a specialized tool desig..