  • MPN: TCGR150-6
  • Weight: 0.90kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCGR150-6
  • UPC: 6009515830328
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel.
DIAMETER: ø150mm
WIDTH: 25mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 60
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 3800
Application:
Used for offhand grinding tempered and hardened steel.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel. DIAMETER: &o/;150mm W..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel. DIAMETER: &o/;200mm W..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..