  • MPN: TCFD115-4-120
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 8.00mm x 8.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCFD115-4-120
  • UPC: 6009515851682
For 30 or more items, click to quote
FLAP DISC ZIRCONIUM 115MM 120GRIT ANGLED
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm diameter — compatible with standard angle grinders, offering good access and size for blending tasks.
Benefits
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
  • Secure your workpiece and ensure you have the appropriate machine RPM limit and backing plate rated for 115 mm discs before mounting.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCFD115-4-120
Disc Diameter115 mm
Abrasive Grit120 G (Zirconium)
Disc DesignAngled Flap Disc
Suitable MaterialsSteel, Stainless Steel, Weld Blending, Finish-metal work
Pack Quantity1 disc
Safety
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..