  • MPN: TCDB20350-4
  • Weight: 2.04kg
  • Dimensions: 370.00mm x 220.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCDB20350-4
  • UPC: 6009515819705
For 20 or more items, click to quote
Diamond blade
TYPE:
Laser weld and segmented
DIAMETER: ø350mm
BORE: Ø25.4mm
MAX RPM: 4,300
USE: Old concrete
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Water will prevent the blade from overheating:
Write a review
Bad Good
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
CAUTION:
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concre..
R 876.00
Ex VAT:R 761.74
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
R 519.00
Ex VAT:R 451.30
Diamond blade TYPE: Brazed and segmented DIAMETER: &o/;350mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 3280 USE: Asphalt What is a diamond blade? A diam..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concrete, masonry..
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concr..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..