  • MPN: TCBF200-2C
  • Weight: 0.62kg
  • Dimensions: 228.00mm x 272.00mm x 272.00mm
  • SKU: TCBF200-2C
  • UPC: 6009515811013
For 30 or more items, click to quote
Stitched buff
Material: Denim
Width: 20mm
Diameter: Ø200mm
Sections: 3
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.