  • MPN: TCAK40020
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 148.00mm x 50.00mm x 4.00mm
  • SKU: TCAK40020
  • UPC: 6009515902612
For 300 or more items, click to quote
L-Wrench Torx Key
Size: T40
Short side: 27mm
Long side: 124mm
Application:
  • Used to drive bolts and screws with star-shaped with 6 point sockets
  • Manufacturing
  • Automotive
  • Electronics
  • Construction
  • DIY
Features:
  • L-shaped, the short arm for high torque or the long arm for extended reach.
  • Compact and lightweight.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Blister
Material CrV steel Black
Finish Black oxide finish
Size T20
Dimensions Short side: 20mm
Long side: 95mm
SOCKET ADAPTER 100MM UNIVERSAL 1/4' 1/4 SQ M 1/4 HEX M CARDED....
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..