  • MPN: TC180038
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 225.00mm x 60.00mm x 60.00mm
  • SKU: TC180038
  • UPC: 6009515804237
For 20 or more items, click to quote
Dry Cut Diamond Core Drill
Core diameter: Ø38mm
Depth: 170mm
Adaptor thread: M16
Main use: Brickwork
Application:
The dry cut diamond core drill is designed to be used without water to drill into:
  • Brickwork
  • Roof tiles
  • Slate
  • Stone
  • Paving
INFORMATION:
IMPORTANT:
Write a review
Bad Good
Hex shank adaptors for the Dry Cut Diamond Core Drill range:
SDS Plus adaptors for the Dry Cut Diamond Core Drill range:
NOTE:
The pilot drill bit is not included with the adaptors and it is available separately - TC18PILOT
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..