TONI / Edge Profile Milling Machine, 2000w / TST-EM2040
R 22,201.00
Ex VAT: R 19,305.22
  • Stock: 1
  • MPN: TST-EM2040
  • Weight: 19.00kg
  • Dimensions: 510.00mm x 280.00mm x 320.00mm
  • SKU: TST-EM2040
  • UPC: 6009879802283
For 10 or more items, click to quote
Write a review
Bad Good
The Toni Edge Profile Milling Machine Is Perfect For Almost All Of Your Profiling Needs.
It Offer 0-8500 True Variable Rpm’S In It’S Class.
This Makes It Perfect For Polishing As Well As Cutting.
The Revolutionary Hydrofloat Base Is Extremely Easy To Operate.
Machine Glides On Water With A Simple Touch Without Even Touching The Stone.
No Need To Cover Up The Stone Before Use Or No Replacing Rollers!
Super Low Price Gives It Exceptional Value For Money.
Max Stone Thickness: 40mm
Rated Input Power: 2000W
Diamond Grinding Wheel: 90mm
No-Load Speed: 0-8500r/min
Rated Voltage: 220V
Rated Frequency: 50Hz
Festool Renovation miller RG 80 E-Plus RENOFIX Order number: FES768016 Model: RG 80 E-Plus ....
R 13,799.00
Ex VAT:R 11,999.13
TONI / Floor Drill Press 16mm 700w, 12 Speed, QCC / TPD-16F
Out Of Stock
TONI / 24l Oil Compressor, 8 Bar, 1500W, 2 Metal Gauges & Single QCC / TAC-24E
Out Of Stock
TONI / Disc & Belt Sander, 150mm/100 x 915mm / TBS500
TONI / Benchtop Planer Thicknesser 204mm / TPT-8
TONI / Small Compount Mitre Saw With Laser Guide 210mm 1200w / TMS210F
TONI / Benchtop Drill Press 16mm 550w, 12 Speed / TPD-16B