  • MPN: PDB130018
  • Weight: 10.25kg
  • Dimensions: 51.00cm x 14.50cm x 35.50cm
  • SKU: PDB130018
  • UPC: 6941640158468
Demolition Breaker
Features and Benefits
Voltage: 220 - 240 V ~ 50/60 Hz
Input power: 1,300 W
Impact rate: 3,800 bpm
Impact force: 20 J
Anti-vibration system.
Hex chuck system.
7 kg's demolition breaker
Includes:
2 piece Chisels
1 set extra carbon Brushes
Packed by BMC.
Write a review
Bad Good
Polisher Wattage: 1200W No load speed: 1100-3500 RPM Supplied with a &o/;180mm wool bonnet buff and backing pad. Application: The pol..
R 1,663.00
Ex VAT:R 1,446.09
TorkCraft - Tube Belt Sander/Polisher Power Input: 800W Voltage: 220V - 50HZ No Load Speed: 900-2800 R/min Max. Belt Length: 620mm Max. ..
R 4,529.00
Ex VAT:R 3,938.26
TorkCraft - Stainless Burnishing Machine Handle: Long Discs: 100 x 120mm Power Input: 800W No Load Speed: 900-2800 R/min Rated Voltage: ..
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..