MICRO-TEC / Metallkraft Metal Hand Circular Saw / Dry Cutter Metal Force / MK3840355
R 13,371.00
Ex VAT: R 11,626.96
  • Stock: 1
  • MPN: MK3840355
  • Weight: 23.50kg
  • Dimensions: 510.00mm x 270.00mm x 820.00mm
  • SKU: MK3840355
    • Extremely stable and robust construction
    • Easy to transport
    • For burr-free sawing of profiles and tubes made of steel, iron, copper, brass, aluminum,
      plastics, composites and stainless steel without coolant
    • Application eg in metal construction, in carpentry, interior fitters etc.
    • Motor with soft start, therefore easier handling when switching on the saw
    • Standard with a prism clamping jaw for clamping pipes
    • Vise with quick adjustment
    • Safe stand thanks to die-cast aluminum base
    • Angle for miter cuts
    • Right 45°, left 39°
    • With spindle lock for faster saw blade change
Write a review
Bad Good
    • Miter angle easy to read on scale
    • Vise steplessly adjustable from right 45°, left 39° swiveling
    • Vise with quick adjustment
    • Saw equipped with quick-action vise, by switching the lever switching between quick-release
    • Prismatic vice for pipes
Scope of delivery
  • 4, 6 and 8 mm hex keys
  • safety goggles
  • 1 prism clamping jaw
  • Without saw blade
Scope of delivery
  • 4, 6 and 8 mm hex keys
  • safety goggles
  • 1 prism clamping jaw
  • Without saw blade
Saw blade speed(s)
1300 min¯¹
Saw blade diameter
355 mm
VPE
1
Cutting capacity
0° (round) pipe
132 mm
0° (square) pipe
120 x 120 mm
0° (rectangle) pipe
100 x 180 mm
-39° (rectangle) pipe
120 x 90 mm
-39° (square) pipe
90 x 90 mm
-39° (round) pipe
105 mm
+45° (round) pipe
105 mm
+45° (square) pipe
90 x 90 mm
+45° (rectangle) pipe
120 x 90 mm
Dimensions and weights
Weight approx.
23.5 kg
Electric Data
Supply voltage
230 V
Mains frequency
50 Hz
METABO / Metal Chop Saw 2300W 355mm / CS 22-355 (601786000)Powerful and Robust.The METABO CS 22-3....
R 3,077.00
Ex VAT:R 2,675.65
METABO / Metal Chop Saw 2400W 355mm / CS 24-355 S (601787000)Maximum User Safety.<....
CUT-OFF SAW 2700W 355MM C/W 3 X 350MM ABR CUT. DISC TCCS0355 ABR350S....
TONI / Abrasive Chop Saw 355mm /  TCS-355 ....
MICRO-TEC / Bench Grinder 150mm 350w / BGMT6....
MICRO-TEC / Magnetic Base Drilling Machine 35mm / MB355..
MICRO-TEC / Metallkraft Magnetic Base Drilling Machine 50mm / MB502..
MICRO-TEC / Bench Grinder 200mm 750w / BGMT8....