  • MPN: TC533160
  • Weight: 0.23kg
  • Dimensions: 210.00mm x 91.00mm x 26.00mm
  • SKU: TC533160
  • UPC: 6009515854379
For 30 or more items, click to quote
Combination Pliers
Length: 160mm
Jaw Length: 35mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable electricians
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Jaws: C55 Steel
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 225(L) x 70(H) x 25mm(W)
Package Weight 223g
Tool Dimensions 165(L) x 58(H) x 25mm(W)
Tool Weight 215g
Length 160mm
Jaw Length 35mm
Compination Pliers Features and Benefits Size: 6"/160 mm Stand high pressure: 1 000 V Black finish and polish. Insulated handle. Packed by ½ dou..
R 201.00
Ex VAT:R 174.78
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers Length: 160mm Jaw Length: 37mm Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm High leverag..
R 212.00
Ex VAT:R 184.35
Combination Plier Features and Benefits Size: 6"/160 mm Polish and anti-rust oil. Two colour handle. Packed by sliding card.....
Combination Plier Features and Benefits Size: 6"/160 mm Energy saving 30% than normal pliers Material: Cr-V Surface treatment: Black finish and p..