  • MPN: TC570254-1
  • Weight: 0.45kg
  • Dimensions: 72.00mm x 92.00mm x 19.00mm
  • SKU: TC570254-1
  • UPC: 6009515898090
For 30 or more items, click to quote
PLIER LOCKING CURVED JAW 254MM HEAVY DUTY
Features
  • 254 mm overall length — gives excellent reach and leverage.
  • Curved-jaw profile — designed for superior grip on round tubes, bolt heads or awkward shapes.
Benefits
  • Hands-free hold: Once locked, the plier holds firmly — freeing your other hand for other tasks.
  • Durable investment: Built hard for heavy workshop or industrial use — less frequent replacement.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TC570254-1
Product TypeLocking Plier (Curved Jaw) Heavy Duty
Length254 mm
Jaw StyleCurved Jaw for round/irregular stock
MaterialHigh-grade alloy / chrome-vanadium steel (heat treated)
Typical ApplicationsClamping, welding-prep, automotive, pipework, general maintenance
PackagingSingle unit carded
Safety
<
  • Keep fingers and body clear of clamped parts during operation and release to avoid injury.
Curved Jaws Grip Pliers Length: 250mm These pliers feature a unique curved jaw design that allows for a secure grip on round objec..
R 260.00
Ex VAT:R 226.09
10' Welding Lock Grip Pliers A1405: 220 mm Welding Vice Grip Pliers The FIXMAN welding lock grip pliers (also referred to as a welding vice..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
10' Flat Lock Grip Pliers A1406: 245 mm Flat Vice Grip Pliers The FIXMAN flat lock grip pliers (also referred to as a flat vice grip pliers..
Curved Jaws Grip Pliers Length: 180mm These pliers feature a unique curved jaw design that allows for a secure grip on round objec..