  • MPN: TC533200
  • Weight: 0.36kg
  • Dimensions: 255.00mm x 90.00mm x 25.00mm
  • SKU: TC533200
  • UPC: 6009515854393
For 30 or more items, click to quote
Combination Pliers
Length: 200mm
Jaw Length: 42mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 40mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable electricians
  • Construction
  • DIY
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Jaws: C55 Steel
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 250(L) x 70(H) x 25mm(W)
Package Weight 326g
Tool Dimensions 200(L) x 58(H) x 25mm(W)
Tool Weight 319g
Length 200mm
Jaw Length 42mm
Plier Combination 200mm Insul/ Hndl Diy Rigger
Out Of Stock
R 85.00
Ex VAT:R 73.91
Combination Plier Features and Benefits Size: 8"/200 mm Polish and anti-rust oil. Two colour handle. Packed by sliding card.....
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers Length: 200mm Jaw Length: 43mm Maximum Jaw Opening Capacity: 50mm High leverag..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..