  • MPN: ME18100-2
  • Weight: 0.26kg
  • Dimensions: 185.00mm x 157.00mm x 40.00mm
  • SKU: ME18100-2
  • UPC: 6009515899431
Plastic Square - 2-Piece
Application:
  • DIY
  • Assembly
  • Woodworking
  • Manufacturing
Write a review
Bad Good
Features
  • Lightweight: Easy to handle and carry, reducing user fatigue during prolonged use.
  • Ergonomic Design: Comfortable grip and easy-to-read markings for enhanced usability.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Angles 22.5°
45°
Dimensions 100 x 100 x 16mm
Material ABS Plastic
Packaging Type Hanging tag
Carpenter's Square Blade Length: 300mm Tongue Length: 200mm Thickness: 2.0mm Angle: 90° The Carpenter's square is also known as a s..
R 70.00
Ex VAT:R 60.87
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
R 155.00
Ex VAT:R 134.78
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Aluminium Tri-Handle Square Length: 150mm An aluminium tri-handle square is a precision measuring tool commonly used in woodworking, meta..
Carpenter's Square Blade Length: 600mm Tongue Length: 200mm Thickness: 2.0mm Angle: 90° The Carpenter's square is also known as a s..
Protractor Economic Type 145mm / 0 - 180° (1° graduation) SERIES 811 [11] A fundamental tool used for measuring and constructi..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..