  • MPN: TC603005
  • Weight: 0.62kg
  • Dimensions: 320.00mm x 200.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC603005
  • UPC: 6009515870102
For 20 or more items, click to quote
TORK CRAFT 5PC MINI PLIER SET WITH BAG MICRO
Write a review
Bad Good
Features
  • Carry bag for storing the pliers.
  • Compact size which make it easy to use in precision work.
  • Hardened cutting edges for the combination, long nose, end cutting and side cutter.
  • Serrated jaws for the long nose and combination pliers used to hold flat surfaces.
  • Extra-long jaws for the needle nose pliers for use in very tight spaces.
  • The end cutting pliers allows cutting close to the surface.
  • Rubber handles which ensure comfort during prolonged use.
  • Light weight can be carried around easily.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Note
  • Always inspect the pliers before use.
  • Avoid using excessive force as this can lead to jaws misalignment.
  • Never use on live wire.
  • Avoid using the pliers as a prying tool or wrench.
  • Apply light oil to the pivot point periodically to maintain smooth operation.
  • Ensure that fingers are away from the jaws of the plier during use.
Description Specification
Packaging Type Blister pack
Sales Unit Each
Package Dimensions 320mm(L) x 200mm(W) x 48mm(H)
Package Weight 617g
Tool Dimensions 253mm(L) x 86mm(W) x 38mm(H)
Material Jaws - C45 steel
Handles - Plastic and rubber
Carry bag - Nylon
Side cutter Jaw length: 13mm
Maximum jaw opening capacity at tip: 18mm
Long nose plier Jaw length: 18mm
Maximum jaw opening capacity: 16mm
End cutting plier Jaw length: 13mm
Maximum jaw opening capacity at tip: 6mm
Needle nose plier Jaw length: 55mm
Maximum jaw opening capacity at tip: 27mm
Combination plier Jaw length: 23mm
Maximum jaw opening capacity: 7mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 months
Content 1 x Mini end cutting plier
1 x Mini side cutter plier
1 x Mini combination plier
1 x Mini long nose plier
1 x Mini needle nose plier
1 x Carry bag
Bulk
Inner Box
Dimensions (box/pack) 325mm(L) x 220mm(W) x 560mm(H)
Weight (box/pack) 8kg
Qty (box/pack) 12
Outer Box
Dimensions (box/pack) 460mm(L) x 350mm(W) x 590mm(H)
Weight (box/pack) 16kg
Qty (box/pack) 24
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..