  • MPN: AC222-010-12Q
  • Weight: 0.34kg
  • Dimensions: 100.00mm x 164.00mm x 164.00mm
  • SKU: AC222-010-12Q
  • UPC: 6009515818654
For 10 or more items, click to quote
Flat Back Dial Indicator
SERIES 222-11
Graduation: 0.01mm
Range: 10 mm
Manufacturer Cat No: 222-010-12
Graduation: 0.01mm
With Calibration Certificate
Features at a glance
  • Graduation: 0.01mm
  • With limit hands
  • Jeweled bearing
  • Range per revolution: 1 mm
  • With lock screw
Write a review
Bad Good
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 10 mm
Graduation: 0.01mm
Accuracy: ±0.020 mm
Hysteresis: ±0.003 mm
Scale: 0 - 100
Back: Flat
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
R 3,296.00
Ex VAT:R 2,866.09
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
R 3,726.00
Ex VAT:R 3,240.00
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..