  • MPN: AC531-013-01
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 66.00mm x 66.00mm x 66.00mm
  • SKU: AC531-013-01
  • UPC: 6009515870232
For 10 or more items, click to quote
Setting Ring 13mm | ±1.0µm Accuracy
SERIES 531
  • For inside micrometer and bore gage setting
  • Accuracy: ±1.0µm
Specification summary
  • Deviation (difference between the order size and the size marked on supplied setting ring)
    • Ø2-100: ±3.0µm
    • Ø100-300: ±5.0µm
  • Accuracy: Ø2-100: ±1.0µm
  • Range: Ø2-300mm
Write a review
Bad Good
How to Use a Ring Gauge
Here is how to use a ring gauge:
  1. Select a ring gauge with the appropriate diameter size.
  2. Before use, the surface of the ring gauge is cleaned with a dry cloth.
  4. The ring gauge only needs to be attached between the lever and the ring.
  6. After use, wipe again with a dry cloth.
  7. Store the ring gauge in a place where the humidity and temperature are stable.
Technical Specifications
Setting Ring 5mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 729.00
Ex VAT:R 633.91
Setting Ring 8mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 784.00
Ex VAT:R 681.74
Setting Ring 6mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 7mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 3mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 4mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..