  • MPN: AC531-025-01
  • Weight: 0.22kg
  • Dimensions: 90.00mm x 86.00mm x 86.00mm
  • SKU: AC531-025-01
  • UPC: 6009515870355
For 10 or more items, click to quote
Setting Ring 25mm | ±1.0µm Accuracy
Technical Specifications
Setting Ring 7mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 784.00
Ex VAT:R 681.74
Setting Ring 4mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 729.00
Ex VAT:R 633.91
Setting Ring 3mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 6mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 5mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 8mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..