  • MPN: TC20 BAT20-SK01
  • Weight: 0.43kg
  • Dimensions: 125.00mm x 85.00mm x 63.00mm
  • SKU: TC20 BAT20-SK01
For 5 or more items, click to quote
SPARE BATTERY PACK 20V 2.0AH LI-ION
Write a review
Bad Good
Features
  • 20V 2.0Ah Lithium-Ion pack – Provides a solid balance of runtime, power and weight for everyday cordless tasks.
  • Fits the Tork Craft 20V cordless range – Compatible with all Tork Craft 20V power tools using this battery interface.
Benefits
Extra Information
  • Designed as a spare battery pack for the Tork Craft 20V cordless power tool platform – confirm your tools use the same 20V pack before ordering.
  • Ideal for users who already own 20V Tork Craft tools and need extra runtime without purchasing a complete tool-and-battery kit.
  • Approximate pack dimensions: 125 × 85 × 63 mm; approximate product weight: 0.43 kg (for use in your admin console shipping fields).
Pro Tip
  • Label each battery pack with a simple rotation number (for example, “1” and “2”) and cycle them in order. This helps you spread charge cycles evenly across your batteries and makes it easier to track which pack was last used or charged.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TC20 BAT20-SK01
Product TypeSpare Battery Pack
System Voltage20 V
Battery Capacity2.0 Ah
Battery ChemistryLithium-Ion (Li-ion)
Platform CompatibilityTork Craft 20V cordless power tool range
Charge IndicatorBuilt-in LED battery capacity indicator
CoolingVentilated housing to assist heat management
Recommended ChargersTork Craft TC20VABC-01 and TC20VABC-02 or equivalent 20V Tork Craft chargers
Safety
  • Only charge the battery pack with approved Tork Craft 20V chargers as specified by the manufacturer.
TORK CRAFT Spare Battery Pack 20v 4.0ah Li-ion
Out Of Stock
Battery Charger Input Voltage: 12V DC Output Voltage: 20V - 2.3A This Tork Craft Battery Charger is designed specifically for 20V ba..
R 266.00
Ex VAT:R 231.30
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..