  • MPN: TCP25080AL
  • Weight: 0.86kg
  • Dimensions: 30.80mm x 30.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP25080AL
  • UPC: 6009675080069
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 250 X 80T TCG NEG 30MM CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 250 mm diameter blade Gives greater cutting depth and reach across larger work-pieces and panel jobs while still remaining manageable.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) One blade fits a wide variety of saws—spacers included for 1″ (25.4 mm), 20 mm and 16 mm arbors as well as the 30 mm main bore.
Benefits
  • Versatile tool compatibility: With the included spacer set for 1″, 20 mm and 16 mm arbors, one blade does the job across multiple saws—reducing inventory and tool-change time.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 250 mm diameter blades and that you select the correct spacer or arbor size (30 mm, 25.4 mm / 1″, 20 mm or 16 mm) before mounting this blade.
Pro Tip
  • For visible edge or panel work, clamp a straight-edge guide, make a shallow initial scoring cut, then follow with a full-depth pass. Using this Contractor Series 250 mm × 80 T blade with included spacer kit will give straighter, cleaner edges and minimise sanding or edge re-work.
BrandTork Craft
Cat No.TCP25080AL
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade (Aluminium / Fine-Finish)
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth80 T (tungsten carbide-tipped, ATB/finish geometry)
Bore Size30 mm main bore with reducing spacers for 25.4 mm (1″), 20 mm & 16 mm
Recommended MaterialsLaminates, veneered panels, MDF, decorative boards, joinery sheet-goods
Typical ApplicationsFinish-cuts, panel trimming, edge and furniture joinery, shop-fit installation
Safety
R 2,113.00
Ex VAT:R 1,837.39
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Ex VAT:R 331.25
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..