  • MPN: TCP17060
  • Weight: 0.31kg
  • Dimensions: 198.00mm x 12.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP17060
  • UPC: 6009515805746
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 170X60T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 170mm diameter blade Provides good cutting depth while remaining practical for on-site saws and handheld circular saws.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20mm bore supplied with 16mm reducing bush for compatibility across common circular saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 170mm blades and that the bore size and maximum RPM are suitable before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP17060
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter170mm
Number of Teeth60T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Kerf2.3mm (typical for this model)