  • MPN: TCP30096
  • Weight: 1.33kg
  • Dimensions: 230.00mm x 230.00mm x 80.00mm
  • SKU: TCP30096
  • UPC: 6009675083435
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 96T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 300mm diameter, 96T configuration highest tooth count in the contractor range for ultra-fine cuts.
  • Multi-bore compatibility with spacers supplied with spacers for 30mm, 25.4mm (1'), 20mm and 16mm arbors so one blade fits many saws.
Extra Information
  • Designed for use on table saws, mitre saws and compatible radial arm saws that accept 300mm blades.
  • Spacers included: 1 inch (25.4mm), 20mm and 16mm to adapt the standard 30mm bore to various arbor sizes.
BrandTork Craft
Cat No.TCP30096
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter300mm
Teeth96T
Bore size30mm (with 25.4mm (1'), 20mm and 16mm spacers)
KerfApproximately 3.2mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), extra-fine cross-cut profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection whenever you use a circular saw or power tool.
  • Disconnect the saw from its power source before fitting or adjusting the blade and spacers.
  • Use the correct spacer ring and secure the blade properly between the saw’s flanges.
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....