  • MPN: DT20115-3-10P
  • Weight: 0.90kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 22.00mm
  • SKU: DT20115-3-10P
  • UPC: 1600951581611
Segmented Diamond Blade - 10/Pack
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.23mm
Body Thickness: 1.0mm
Application:
  • Hard density low abrasive materials such as cured concrete, stone, hard bricks.
Write a review
Bad Good
Features
  • Segmented rim design which improve debris clearance.
  • Gullets on the body to dissipate heat.
  • Increased durability and long blade life.
  • Can be used for dry and wet cutting.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Diamond Blade Tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Product Dimensions 133(L) x 153(W) x 3(H)mm
Product Weight 100g
Diameter Ø115mm
Arbor Ø22.23mm
Body Thickness 1.0mm
Segment Height 8mm
Segment Length 35mm
Segment Thickness 2.1mm
MAX RPM 13 300
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR CONCRETE 12MM DEEP SEGMENTS....
R 329.00
Ex VAT:R 286.09
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
R 47.00
Ex VAT:R 40.87
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,300 USE: Masonry What is a diamond blade? A diamond bl..
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR GRANITE 12MM DEEP SEGMENTS....
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,600 USE: Brick, concrete, cement block, granite, fiber c..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..