  • MPN: DTCD230S-100
  • Weight: 1.85kg
  • Dimensions: 230.00mm x 230.00mm x 20.00mm
  • SKU: DTCD230S-100
  • UPC: 2600951588497
For 40 or more items, click to quote
CUTTING DISC INDUSTRIAL METAL 230 x 1.8 x 22.2 MM 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Slimline design
  • Quick cutting blade
  • Increased durability and disc life
  • Industrial graded
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Cardboard Box
Package Dimensions 255(L) x 250(T) x 270mm(W)
Package Weight 19kg
Diameter Ø230mm
Thickness 1.8mm (±0.2mm)
Arbor Ø22.22mm
Max RPM 6 600
Tags: Brand D-TECH
Cutting disc for steel 230mm x 3mm Compatible with 230mm dia. angle grinders. Manufactured from high quality Resin and Corundum. De..
R 229.00
Ex VAT:R 199.13
10+5 CUTTING DISC STEEL & SS 115 x 1.0 x 22.2 MM 4X MORE PEFORMANCE....
R 93.00
Ex VAT:R 80.87
Cutting disc for steel Compatible with 115mm dia. angle grinders. Manufactured from high-quality Resin and Corundum. Designed for s..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..