  • MPN: TCP21040-30
  • Weight: 0.53kg
  • Dimensions: 232.00mm x 232.00mm x 13.00mm
  • SKU: TCP21040-30
  • UPC: 6009675083961
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 210 X 40T 30-1-20-16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 210 mm diameter blade Offers increased cutting depth compared to standard sizes, suited for larger stock or thicker panels.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 210 mm blades and that the arbor size and maximum RPM match before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP21040-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter210 mm
Number of Teeth40 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm bore with 20 mm & 16 mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing in site or workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
R 1,906.00
Ex VAT:R 1,657.39
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
R 278.00
Ex VAT:R 241.74
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....