  • MPN: DT10115-1
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 128.00mm x 2.00mm x 2.00mm
  • SKU: DT10115-1
  • UPC: 6009515815370
For 30 or more items, click to quote
Continuous rim diamond blade
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 13,300 rpm
Use: Marble, granite, porcelain & ceramic tiles.
Why use water?
Write a review
Bad Good
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Specifications
Order number Diameter Bore Style
DT10115-1 115mm 22.23mm Continuous
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Diamond blade TYPE: Sintered and continuous DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,300 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
R 52.00
Ex VAT:R 45.22
Diamond blade TYPE: Continuous rim. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concrete, masonry What is..
R 55.00
Ex VAT:R 47.83
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Continious Rim Diamond blade 180mm PROFESSIONAL For cutting ceramic tiles and natural stone slabs Professional Series Diamond Blade with Continuo..
Diamond blade TYPE: Continuous rim. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concrete, masonry What is ..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock