  • MPN: ABR02180-10
  • Weight: 0.27kg
  • Dimensions: 220.00mm x 180.00mm x 50.00mm
  • SKU: ABR02180-10
  • UPC: 6009515826871
For 30 or more items, click to quote
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 50mm width, 10m length
GRIT: P180
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
YouTube How to use emery cloth for plumbing projects:
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..