  • MPN: ABR40180
  • Weight: 0.19kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 12.00mm
  • SKU: ABR40180
  • UPC: 6009515856304
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - PSA Sanding Disc No Hole
Size: 304 mm
Grit: #180
Application:
  • Ideal for finishing wood, metal and fiberglass
  • Easy to use, just peel & stick aluminum oxide sanding discs
  • Eliminates messy glue or special screws
  • Premium, top coated resin abrasive outlasts outlasts ordinary sandpaper
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Specifications
Description Specifications
Width 304 mm
Grit 180
Sanding disc PSA Pressure Sensitive Adhesive. These sanding discs are used with die grinders and random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm G..
R 49.00
Ex VAT:R 42.61
R 49.00
Ex VAT:R 42.61
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..