  • MPN: TCGR125-6
  • Weight: 0.47kg
  • Dimensions: 130.00mm x 130.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCGR125-6
  • UPC: 6009515883836
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel.
DIAMETER: ø125mm
WIDTH: 20mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 60
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 5300
Application:
Used for offhand grinding tempered and hardened steel.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm BORE: &O/;32mm..
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
GRINDING WHEEL 110X58 M22 BORE - BOWL#36 - ANGLE GRINDER....
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..