  • MPN: TCDP20007
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 310.00mm x 250.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCDP20007
  • UPC: 6009515863562
For 20 or more items, click to quote
SET OF 7 DIAMOND POLISHING PADS 100MM DRY USE
Write a review
Bad Good
Features
  • 100 mm diameter pads — practical size for many handheld polishers and grinders.
  • Hook & loop-backing — for quick pad change-out and secure fit on backing plate.
Benefits
Extra Information
  • Ensure your polishing machine supports 100 mm (4″) diameter backup pads and the correct speed for dry-use diamond pads.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCDP20007
Kit TypeDiamond Polishing Pads — Dry Use Set
Diameter100 mm
Pack Quantity7 pads
Use TypeDry use (hook & loop backing)
Suitable MaterialsMarble, Granite, Natural Stone, Concrete
Safety
  • Maintain correct machine speed (typically 3000-4000 RPM for 100 mm pads) and avoid excessive pressure to prolong life.
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #150 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #300 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #50 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm is..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #500 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #1000 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm ..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..