  • MPN: TCDB80115
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 160.00mm x 140.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCDB80115
  • UPC: 6009515900625
For 30 or more items, click to quote
Diamond Blade
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.23mm
A diamond blade, specifically a 115mm continuous rim blade designed for glass and rock sheet cutting, is a specialized cutting tool featuring a circular diamond-embedded edge. This blade is engineered for precision and efficiency when working with hard, brittle materials like glass and various types of rock.
Application:
  • Used to cut glass, rock sheet and tiles.
  • Can be used in both dry and wet cutting (machine defendant).
    However wet cutting is recommended because:
    • Water cools down the blades, which leads to longer life.
    • Water flushes any debris in the cutting zone thereby reducing friction.
    • Reduces dust which in turn increases service life for the tool.
  • Manufacturing
  • Construction
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Diameter Ø115mm
Arbor Ø22.23mm
Blade Type Continuous rim
Segment Height 15mm
Body thickness 1.2mm
Segment thickness 1.8mm
MAX RPM 13 300
R 988.00
Ex VAT:R 859.13
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....