  • MPN: TCAC020-3
  • Weight: 0.20kg
  • Dimensions: 60.00mm x 30.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCAC020-3
  • UPC: 6009515895082
For 20 or more items, click to quote
ANNULAR HOLE CUTTER TCT 20 X 35MM WELD SHANK 19.05MM
Write a review
Bad Good
Features
  • 20 mm diameter — creates accurate holes for anchor bolts, flanges and conduit pass-throughs.
  • 35 mm cutting depth — accommodates common plate thicknesses and stacked material.
  • 19.05 mm (3/4') Weldon shank — two-flat drive ensures secure clamp in most mag-drills.
Benefits
  • Cleaner finish: reduced burrs and smoother hole edges means less rework.
  • Extended tool life: carbide tips maintain sharpness over many holes.
Extra Information
  • Designed for magnetic-base drills or compatible drill-press setups using a 19.05 mm (3/4″) Weldon shank arbor.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCAC020-3
Product TypeAnnular hole cutter (TCT)
Diameter20 mm
Cutting Depth35 mm
Shank19.05 mm (3/4') Weldon, two-flat
Tip MaterialTungsten-carbide-tipped
Suitable MaterialsMild & structural steel, stainless (with coolant), cast iron
Recommended MachineMagnetic-base drill / drill press with Weldon shank arbor
Pilot PinRequired for centring & slug ejection
Pack Quantity1
Safety
  • Wear eye, ear and gloves protection; apply cutting fluid to control heat and chip-ejection.
  • Do not use hammer action; feed steadily and ensure slug is properly ejected to prevent jamming.
  • Disconnect power or disable magnet before changing cutters, shanks or pilot pins.
Annular Cutter Pilot Pin 6.3 mm Pilot Pin for 30 mm Annular Cutters Pilot pin with length of 79 mm specifically for annular cutters (br..
R 28.00
Ex VAT:R 24.35
TORK CRAFT Drill Bit Hss W/weldon Shank 6mm
Out Of Stock
6mm HSS Drill bit - Weldon Shank High Speed Steel drill bit with Weldon shank. Quality Tork Craft product. What is a Weldon Shank? The..
R 325.00
Ex VAT:R 282.61
8mm HSS Drill bit - Weldon Shank High Speed Steel drill bit with Weldon shank. Quality Tork Craft product. What is a Weldon Shank? The..
Annular Cutter Pilot Pin 6.3 mm Pilot Pin for 55 mm Annular Cutters Pilot pin with length of 102 mm specifically for annular cutters (b..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..