  • MPN: TC805120
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 170.00mm x 120.00mm x 38.00mm
  • SKU: TC805120
  • UPC: 6009675087693
For 30 or more items, click to quote
Drum sanding kit sleeves
Drum sanding kit abrasives
Drum sanding sleeves to use with drum sanding arbor.[click here]
SIZE: Ø12.7mm, Ø19mm, Ø25.4mm, Ø38.1mm, Ø50.8mm
GRIT: P120
These sleeves fit onto arbors in kit with code TCDS
Write a review
Bad Good
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Hand sandingChoice
25.4mm drum sanding sleeves Drum sanding sleeves to use with drum sanding arbor.[click here] SIZE: &O/; 25.4mm GRIT: P80 The..
R 45.00
Ex VAT:R 39.13
Drum sanding kit sleeves Drum sanding sleeves to use with drum sanding arbor.[click here] SIZE: &O/;12.7mm, &O/;19mm, &O/;25.4mm..
R 56.00
Ex VAT:R 48.70