  • MPN: HISS1601
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 20.00cm x 10.00cm x 2.00cm
  • SKU: HISS1601
  • UPC: 6941640165572
For 30 or more items, click to quote
Insulated Scissor 1000V VDE/GS certification Size: 160 mm
Features and Benefits
Manufactured according to EN60900 standard for electrical safety. Stainless steel Blade for durability and corrosion resistance. Packed by blister card. VDE/GS certification ensures safety for working with electrical components up to 1000V. Specialized scissor design for cutting cables and materials during electrical work.
Write a review
Bad Good
HAMMER URETHANE 38MM 1 1/2' FACE DIAM. HICK. WOOD HANDLE....
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 18 A Max pressure: 120 PSI/8 Bar Integrated work light. Includes: 1 piece batt..
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..