  • MPN: DT20230-25B
  • Weight: 13.15kg
  • Dimensions: 245.00mm x 245.00mm x 95.00mm
  • SKU: DT20230-25B
  • UPC: 6009515897796
For 20 or more items, click to quote
DIAMOND BLADE SEGMENTED STD. 230 X 22.23MM BULK 25PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Segmented rim design which improve debris clearance.
  • Gullets on the body to dissipate heat.
  • Increased durability and long blade life.
  • Can be used for dry and wet cutting but mainly suited for dry cutting.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Cardboard box
Sales Unit x1
Package Dimensions 245 (L) x 245 (W) x 95mm (H)
Package Weight 13.15Kg
Material Shank: CrV Steel
Sleeve: Nickel Plated Steel
Cover: Plastic
Diameter ⌀230mm
Arbor ⌀22.23mm
Segment Height 8mm
Segment Length 35mm
Diamond Matrix Bond Medium-Hard
Cutting Material Hardness Soft-medium
MAX RPM 6 600
Recommended tool/accessories 230 Angle Grinders
Country of Origin Republic of China
Contents 25x Diamond Blade Segmented STD
Tags: Brand D-TECH
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,600 USE: Brick, concrete, cement block, granite, fiber c..
R 77.00
Ex VAT:R 66.96
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,300 USE: Masonry What is a diamond blade? A diamond bl..
R 58.00
Ex VAT:R 50.43
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR CONCRETE 12MM DEEP SEGMENTS....
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR GRANITE 12MM DEEP SEGMENTS....
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..