  • MPN: AC229-020-12
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 100.00mm x 166.00mm x 166.00mm
  • SKU: AC229-020-12
  • UPC: 6009515859800
For 10 or more items, click to quote
Dial Indicator - 20mm Range
SERIES 229
Bezel: ⋄56mm
Graduation: 0.01mm with limit hands
Range: 0mm - 20mm
Accuracy: 25µm
Hysteresis: 5µm
Scale: 0 - 100
Back: flat back
Manufacturer Cat No: 229-020-12
Features at a glance
  • Bezel: ⋄56mm
  • Range: 0mm - 20mm
  • Accuracy: 25µm
  • Hysteresis: 5µm
  • Scale: 0 - 100
  • Back: flat back
Technical Specifications
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
R 3,296.00
Ex VAT:R 2,866.09
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Ultrasonic Thickness Gauge range 0.8 - 300mm ST200 An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the thickness of ..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 25.4mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 12.7mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Ultrasonic Thickness Gauge Model ST100A range 1.2 - 225mm ST100A An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the..