  • MPN: AC126-024-12
  • Weight: 5.39kg
  • Dimensions: 900.00mm x 345.00mm x 45.00mm
  • SKU: AC126-024-12
  • UPC: 6009515892357
For 3 or more items, click to quote
Analogue Vernier Caliper 600 mm
SERIES 126-12
Manufacturer Cat No: 126-024-12
Range: 0 mm - 600 mm
Jaw length: 250 mm
Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
Accuracy: ±0,08 mm
Vernier Caliper - deep jaw 250 mm
Workshop professional analogue vernier caliper with measuring range 0 - 600mm and measuring resolution 0.02mm. The jaws are 250 mm long,
Bad Good
Features at a glance
  • Graduation: 0.02mm
  • Fine adjuster
  • With screw lock
  • Meet DIN862
  • Stain chrome plated reading surface
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-600mm  |  0-24 in
Scale: 0.02mm
Accuracy: ± 0.08 mm
The length of the jaws h: 250 mm
Lock type: Screw Knob
Dimension a: 24 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 32 mm
Dimension L: 770 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
Included: caliper
Analogue Vernier Caliper 300 mm SERIES 122-11 Manufacturer Cat No: 122-012-11 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0.02 mm A..
ACCUD Vernier Caliper 0-200mm ( 0.05mm)
Out Of Stock
Analogue Vernier Caliper 200 mm SERIES 121-14 Manufacturer Cat No: 121-008-14 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0.05 mm | 1/128..
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..