  • MPN: AC531-019-01
  • Weight: 0.14kg
  • Dimensions: 90.00mm x 86.00mm x 86.00mm
  • SKU: AC531-019-01
  • UPC: 6009515870294
For 10 or more items, click to quote
Setting Ring 19mm | ±1.0µm Accuracy
SERIES 531
  • For inside micrometer and bore gage setting
  • Accuracy: ±1.0µm
Specification summary
  • Deviation (difference between the order size and the size marked on supplied setting ring)
    • Ø2-100: ±3.0µm
    • Ø100-300: ±5.0µm
  • Accuracy: Ø2-100: ±1.0µm
  • Range: Ø2-300mm
Write a review
Bad Good
How to Use a Ring Gauge
Here is how to use a ring gauge:
  1. Select a ring gauge with the appropriate diameter size.
  2. Before use, the surface of the ring gauge is cleaned with a dry cloth.
  4. The ring gauge only needs to be attached between the lever and the ring.
  6. After use, wipe again with a dry cloth.
  7. Store the ring gauge in a place where the humidity and temperature are stable.
Technical Specifications
Setting Ring 8mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 784.00
Ex VAT:R 681.74
Setting Ring 5mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
R 729.00
Ex VAT:R 633.91
Setting Ring 6mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 3mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 4mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Setting Ring 7mm | &+mn;1.0µm Accuracy SERIES 531 Setting rings are most commonly used for setting bore gauges, this is the fa..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Out Of Stock
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..