  • MPN: AC421-040-11
  • Weight: 1.13kg
  • Dimensions: 335.00mm x 150.00mm x 60.00mm
  • SKU: AC421-040-11
  • UPC: 6009515893583
For 3 or more items, click to quote
Internal Measurement Dial Caliper Gauge
SERIES 421
Graduation: 0.01mm
Range: 20mm - 40mm
Accuracy: ±0.04mm
Jaw Length: 60mm
Manufacturer Cat No: 421-040-11
Features at a glance
Internal Measurement Dial Caliper Gauge AC421-040-11
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..