  • MPN: ABR58150-03
  • Weight: 0.03kg
  • Dimensions: 220.00mm x 170.00mm x 3.00mm
  • SKU: ABR58150-03
  • UPC: 6009515866082
For 30 or more items, click to quote
DURA MESH ABR.DISC 150MM HOOK AND LOOP 150GRIT 3PC FOR SANDER POLISHER
Write a review
Bad Good
Features
  • 150 mm diameter — fits popular orbital/polisher sanders.
  • Open mesh abrasive for reduced loading and better dust flow.
  • P150 (fine-medium) grit for smoothing and surface refinement.
  • Hook-and-loop backing for quick, secure attachment.
  • Durable mesh composite with aluminium-oxide grain.
  • 3-pack value for workshop efficiency.
Benefits
  • Longer life: less clogging keeps the abrasive cutting.
  • Cleaner finish: even scratch pattern ready for P240 or sealer.
  • Faster workflow: quick disc changes reduce downtime.
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 180grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
R 17.00
Ex VAT:R 14.78
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 320grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
R 17.00
Ex VAT:R 14.78
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 150grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
Dura Mesh Abr.disc 150mm hook and loop 80grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering..
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 120grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 240grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..