TORK CRAFT Tcgg05001 Glue Gun With Tcgs07200-01 Glue Sticks 12pce
R 147.00
Ex VAT: R 127.83
Quantity Unit Price You Save
5 or more R 143.00 2.72 %
10 or more R 140.83 4.20 %
20 or more R 138.66 5.67 %
  • Stock: 1
  • MPN: TORKIT047
  • Weight: 0.28kg
  • Dimensions: 210.00mm x 135.00mm x 68.00mm
  • SKU: TORKIT047
  • UPC: 6009515901080
For 30 or more items, click to quote
TCGG05001 GLUE GUN WITH TCGS07200-01 GLUE STICKS 12PCE
Write a review
Bad Good
Features
  • 10W 220V mini glue gun Compact 10W hot melt glue gun designed for hobby, craft and light repair work on 220V mains.
  • Uses 7mm glue sticks Takes standard 7mm mini glue sticks for easy replenishment and fine control on smaller jobs.
  • Approx. 6–8 g/min glue flow Steady flow rate gives you control over how much glue you lay down.
  • 12-piece glue stick pack included TCGS07200-01 pack of 12 general-purpose 7mm x 200mm hot melt sticks supplied in the kit.
Benefits
  • Perfect for crafts and hobbies: 7mm sticks and a small, light gun are easy to control on fine decorative work and models.
Extra Information
  • TCGS07200-01 glue sticks are 7mm x 200mm general-purpose EVA hot melt sticks suitable for craft, hobby and light repair work.
  • Mini 7mm glue guns are especially useful where you want narrow glue beads and finer control than larger 11mm guns.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TORKIT047
Product TypeMini glue gun and glue stick combo kit
Glue Gun ModelTCGG05001
Glue Gun Power Input10W
Glue Gun Voltage220–240V AC
Glue Stick Diameter7mm
Glue Stick Length200mm
Glue Stick PackTCGS07200-01, 12-piece general-purpose hot melt sticks
Pre-heat TimeApprox. 5–7 minutes
Glue Flow RateApprox. 6–8 g/min
Typical ApplicationsCrafts, hobbies, school projects and light household repairs
Barcode6009515901080
Safety
  • Wear eye protection when gluing to guard against accidental splashes or flicked glue.
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
R 114.00
Ex VAT:R 99.13
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..