  • MPN: TCS18568
  • Weight: 0.42kg
  • Dimensions: 285.00mm x 225.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCS18568
  • UPC: 6009675083541
For 20 or more items, click to quote
Carbide Tooth Saw Blade
Cutting disc for masonry 115mmSize: 185 mm, 68T, 20/16 mm
Best performance:
  • Steel
Also suitable for:
  • Aluminium
  • Copper
Key Features:
  • C3 Carbide for longer life
  • Special diamond wheel sharpened teeth design for faster cuts
  • Reinforced shoulders for reduced tooth loss & breakage
  • Special kerf for smooth cutting
  • Tempered blade body for smooth cutting
  • Deep gutters for easy chip removing
  • Cuts all types of steel & ferrous metals
  • 3.5mm max material thickness
Always make use of the necessary safety equipment when using machinery or powertools!
Write a review
Bad Good
Features
  • 185 mm diameter × 68 carbide teeth High tooth-density for smooth cuts and minimal burring in steel.
  • 20/16 mm bore size Dual-bore fit for either 20 mm or 16 mm arbors, increasing machine compatibility.
Benefits
  • Reliable steel cutting: Built specifically to handle ferrous metals and heavy usage.
  • Fine finish: The high-tooth count gives cleaner cuts and less post-cut grinding or deburring.
  • Flexible machine fit: The 20/16 mm bore ensures compatibility across a range of machine setups.
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCS18568
Product TypeTCT Blade – Steel Cutting
Diameter185 mm
Number of Teeth68 T
Bore Size20/16 mm
Application MaterialSteel & ferrous metals
Pack TypeSingle blade (sold individually)
Safety
  • Ensure the saw’s guard is fitted and functioning correctly before installing the blade. Make sure the arbor size (16 mm or 20 mm) matches the blade bore and that arbor flange is tight.
Carbide Tooth Saw Blade Size: 305 mm, 60T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth ..
R 1,492.00
Ex VAT:R 1,297.39
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 50T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
R 616.00
Ex VAT:R 535.65
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutting..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 32T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cu..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..