  • MPN: TCIPZ0150C
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 134.00mm x 47.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCIPZ0150C
  • UPC: 6009515867102
For 30 or more items, click to quote
Pozi Impact Power Bit - 2/Card
Size: PZ1
Length: 50mm
Torque limit (Nm): 5
Application:
  • For driving screws when using an impact driver or in high torque applications.
  • Construction
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Portable and handy.
  • Extended life time compared to standard insert bits and bit holders.
  • Precision tip for better fitment which reduces stripping and increases durability.
  • Torsion zone absorbs impact force and high torque output.
  • Black phosphate coating resists corrosion and increases bit life.
  • 1/4" hex shank which is compatible with most power tools.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Carded
Material S2 Steel
Size PZ1
Length 50mm
Torque limit (Nm) 5
Pozi Impact Insert Bit - 2/Card Size: PZ2 Length: 25mm Torque limit (Nm): 14 A Pozi Impact Insert Bit is a specialized tool design..
R 22.00
Ex VAT:R 19.13
Pozi Impact Power Bit - Bulk Size: PZ2 Length: 50mm Torque limit (Nm): 14 A Pozi Impact Power Bit is a specialized tool designed f..
R 11.00
Ex VAT:R 9.57
Pozi Impact Insert Bit - 15-Piece Size: PZ2 Length: 25mm Torque limit (Nm): 14 A Pozi Impact Insert Bit is a specialized tool desi..
Ex VAT:R 127.83
Pozi Impact Insert Bit - 2/Card Size: PZ1 Length: 25mm Torque limit (Nm): 5 A Pozi Impact Insert Bit is a specialized tool designe..
Pozi Impact Insert Bit - 15-Piece Size: PZ2 Length: 50mm Torque limit (Nm): 14 A Pozi Impact Insert Bit is a specialized tool desi..
Pozi Impact Insert Bit - Bulk Size: PZ2 Length: 25mm Torque limit (Nm): 14 A Pozi Impact Insert Bit is a specialized tool designed..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..