  • MPN: TCFD115-80R
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCFD115-80R
  • UPC: 6009515902957
FLAP DISC ROUND EDGE A/O 115MM 80 GRIT FLAT
Write a review
Bad Good
Features
  • A round edge allows for precise grinding on edges and contours.
  • Due to the rounded edge, it can be used in tight spaces.
  • Less prone to chipping on the edges of the flap disc.
  • A flat face for maximum efficiency when used on surfaces.
  • Wide variety of applications.
  • Increased durability and disc life.
  • Industrial graded.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Bulk
Sales Unit x1
Package Dimensions (Inner box/pack) 120(L) x 120(W) x 127mm (H)
Quantity (Inner box/pack) 10
Package Dimensions (Outer box/pack) 615(L) X 250 (W) X 140mm (H)
Quantity (Outer box/pack) 100
Tool Dimensions 11.9mm (h) x Ø117.30
Tool Weight 81.2g
Material Abrasive material Aluminium Oxide
Backing material: Fibre glass
Diameter Ø115mm
Grit 80
Abrasive material Aluminium oxide
Flaps 72
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
MAX RPM 13 300
Recommended tool/accessories 115mm/125mm angle grinder
Warranty Consumable product excluded from warranty unless confirmed production error.
Country of Origin Republic of China
R 3,030.00
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
R 114.00
Ex VAT:R 99.13
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..