  • MPN: TCFD115-4-60
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCFD115-4-60
  • UPC: 6009515801557
SIZE: Ø115
GRIT: P60
SURFACE : 15° conical
Wear eye, face, body and respiratory protection.
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P60
Bore 22.23mm
Max RPM 13,300 rpm
Bevel Flat
Flap disc
YouTube Grinder basics: Using a flap disc
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..