  • MPN: TCDP10050
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 156.00mm x 121.00mm x 4.00mm
  • SKU: TCDP10050
  • UPC: 6009515824334
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad
Grit: #50
Application:
The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for marble and granite, choose from 50-3000 Grit. Optimized for polishing marble, granite and stone. Recommended to use polishing machine, Tork Craft option POL 06
  • Ideal for both contractors and DIY users.
  • Suitable for wet use.
  • Hook & Loop back for fast pad change.
  • Recommended Tork Craft backing pads SPC00117 100mm x M14 or SPC00118 100mm x 5/8UNC
  • Grit sizes available 50 / 150 / 300 / 500 / 1000 / 2000 / 3000
Guide for usage
Steps by pad:
Pad Grit
1. Grey 50
2. Yellow 150
3. Orange 300
4. Red 500
5. Dark Green 1000
6. Green 2000
7. Pink 3000
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad Grit: #50 Application: The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for mar..
R 111.00
Ex VAT:R 96.52
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad Grit: #2000 Application: The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for m..
R 111.00
Ex VAT:R 96.52
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad Grit: #500 Application: The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for ma..
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad Grit: #150 Application: The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for ma..
TorkCraft - Wet Diamond Polishing Pad Grit: #300 Application: The Tork Craft wet diamond polish pads 100mm is for ma..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..