  • MPN: TCDB1430115
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 168.00mm x 2.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCDB1430115
  • UPC: 6009675084135
For 20 or more items, click to quote
Diamond blade
TYPE:
Laser welded and turbo segmented.
DIAMETER: ø115mm
BORE: Ø22.23mm
MAX RPM: 13,000
USE: Marble, granite, concrete, masonry
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Water will prevent the blade from overheating:
Write a review
Bad Good
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
CAUTION:
Diamond blade TYPE: Turbo wave. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concrete, masonry What is a di..