  • MPN: TCCW20180-5
  • Weight: 0.82kg
  • Dimensions: 270.00mm x 230.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCW20180-5
  • UPC: 6009515906863
DIA. CUP WHEEL 180MM X 22.23MM DBL ROW COLD PRESSED ECONOMY
View the Specification sheet:
Fitment and Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
  • Adjust the angle grinder safety guard to allow for maximum operator protection.
  • Tighten the guard hex screw securely, using the provided hex wrench to fasten.
  • Cup wheel with a 22.23mm Bore: Press & hold down the spindle lock of the angle grinder, loosen and remove the outer (top) flange nut. Position the diamond cup wheel over the M14 ensuring the inner (bottom) flange nut remains intact. Screw back on the outer (top) flange and use an angle grinder wrench to tighten the outer (top) flange.
Description Specification
Packaging Type Clamp shell blister
Material Body: 65MN Steel
Segments: Diamond Segments
Cup Diameter 180mm
Cup body thickness 2.8mm
Segment height 4.0mm
Segment Configuration Double Row
Bond Type Cold Pressed
Max RPM 8 500
Recommended accessories/tools 180/230mm Angle Grinder
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty Consumable product excluded from warranty unless confirmed production error.
Content 1 x Diamond cup wheel
Bulk
Inner Box
Qty (box/pack) 10
Outer Box
Qty (box/pack) 20
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding wheel is u..
R 652.00
Ex VAT:R 566.96
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding wheel is u..
R 456.00
Ex VAT:R 396.52
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Turbo The cup grinding wheel is use..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding whe..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;100mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 15 300 Type: Cold Pressed, Turbo Segment The cup grinding whee..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding whe..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..